5 rad jak se chovat na realitním trhu v roce 2021.
Rok 2021 je konečně tu. Asi všichni k němu vzhlížíme s nadějí. Naplní se optimistické scénáře a nebo spadneme ještě hlouběji? Předpovědí je hodně, ale nikdo s určitostí nedokáže nic přesně určit. Situace na realitním trhu je podobně napjatá, ale dají se vytušit určité trendy, na něž se můžeme připravit. Proto vám přináším pět rad, podle kterých se můžete lépe orientovat.
1: Druhá vlna Pandemie úřaduje.
Ceny některých realit budou s největší pravděpodobností klesat. Ekonomika se propadla nejvíce v historii a čeká nás recese a zvýšení nezaměstnanosti. Odhad ekonomů je propad cen některých nemovitostí o deset až patnáct procent. Ale s určitostí nelze říci nic. Pokud by se tento scénář naplnil, nejvíce zasažené budou starší byty v neatraktivních lokalitách a byty v panelových domech. Samozřejmě jejich cena bude o to nižší, pokud se nacházejí v lokalitě se špatnou dopravní dostupností a nedostatečnou občanskou vybaveností. Ceny rodinných domů by klesat neměly, nicméně vzhledem k obecně menší nabídce realit bude pro kupující snadnější o ceně vyjednávat. Nejstabilnější bude situace na trhu s pozemky. Tady se neočekávají žádné výkyvy směrem dolů, naopak o ně bude stále velký zájem. Pro investora nabízí totiž pozemek mnoho možností využití v dlouhodobém horizontu.
Rada zní: Pokud máte volné peníze, v roce 2021 můžete koupí bytu vydělat.
2: Nejasná situace s novými byty.
Developeři se budou snažit držet své původní ceny. Vypadá to, jako by hráli s koronavirem poker. Ani oni ani koronavirus nechtějí ukázat, co za karty drží v ruce. Pokud by se ukázalo, že krize jen tak neskončí, že očkování nezabírá nebo že očkovat se nikdo nechce, prasknou nervy i developerům, což poznáme na masivních slevových akcích. Jestli se ale začne situace obracet k lepšímu, nemůžeme předpokládat, že by nové byty čekalo nějaké větší zlevnění.
Rada zní: S koupí nového bytu od developera chvíli počkejte, abyste nelitovali, že jste koupili moc draze.
3: Bohatství je v chalupě.
Rekreační objekty budou stále hodnotnější a hodnotnější. Zvláště ty "lepší" chalupy, v nichž se dá bydlet celoročně, budou majitelům dávat jistotu, že v jakékoliv krizi mohou utéct do bezpečí. Stejně tak budou hodnotné i zahrádky ve městech, které slouží jako jakási Shangri-La pro vystresované obyvatele města.
Rada zní: Jestli vám do cesty přijde nabídka koupit chalupu, do níž se zamilujete na první pohled, kupujte.
4: HOME OFFICE bude populární.
S předešlým bodem souvisí i tento. V mnoha firmách zjišťují, že vlastně nepotřebují mít kancelář, pokud jsou jejich zaměstnanci zodpovědní a zvládnou online provoz. Být ale ve stísněném bytě je nepříjemné, takže tzv. "chalupářský homeoffice" je skvělá volba. Zase to ukazuje hodnotu chalup a chat.
Rada zní: Udělejte si pěknou kancelář doma nebo nejlépe na chalupě.
5: Byrokracie pořád na vzestupu.
Na rozdíl od bohatší části EU je u nás poměr povolených a povolovaných bytů žalostně nízký. Za vše mluví zpráva světové banky ("Dealing with Construction Permits"). Podle ní jsme ve světě na 157. místě náročnosti všech procedur nutných k získání stavebního povolení. Před námi jsou např. Džibuti, Pobřeží Slonoviny a Kamerun, což mluví za vše. Věřme a doufejme, že novela stavebního zákona, který vchází právě v platnost, urychlí povolovací proces při výstavbě nemovitostí v České republice.
Rada zní: Můžete pouze čekat, jestli přijde "zázrak".
Přeji vám hezký a úspěšný rok na trhu s realitami.
Vaše realitní makléřka Markéta Jiskrová