Cesta z města, aneb za Prahou se bydlí výtečně i výhodně.

16.02.2021

V Praze je nepříjemně draze. To je fakt a v blízké budoucnosti se na tom rozhodně nic měnit nebude. Platí to zvláště pro bydlení. Za cenu bytu pro rodinu s dvěma dětmi v pražské novostavbě si pořídíte krásný dům mimo metropoli. V současnosti už tedy neexistuje žádný racionální důvod, proč se soustředit na získání bydlení exkluzivně v metropoli, a přitom opomíjet příležitosti, které nabízejí okolní města jako je Nymburk, Poděbrady, Beroun, Neratovice nebo Kolín.

Pokud vám nevadí jízda vlakem, vlastně není co řešit. Okolo Prahy najdete místa, která si zamilujete. Nejen kvůli ceně a dobré dostupnosti hlavního města, ale také kvůli občanské vybavenosti, klidu a přírodě, což jsou atributy, které oceňují zvláště rodiny s dětmi.

Ve špičce to z Poděbrad trvá na Václavák něco přes hodinu, ale z Čelákovic je to už pouze třicet pět minut, což vyjde přibližně nastejno jako z Velké Chuchle.

Ceny pražských novostaveb se pohybují průměrně okolo 100.000Kč/m², a tak koupi bytu 3+kk v novostavbě běžná rodina bude opravdu zvažovat. Mladá začínající rodina si takový byt nemůže dovolit vůbec, neboť za hypotéku je schopna měsíčně vynaložit maximálně 20.000 Kč. Ceny za pronájem pražských bytů o velikosti 3+kk převyšují cenu 20.000 Kč/měsíc. Naproti tomu ceny bytů v pásu měst a městeček, který obepíná Prahu, jsou mnohdy poloviční oproti těm v hlavním městě, a to včetně sklepa a garážového stání. Navíc zde máte příležitost získat za rozumnou cenu i rodinný dům, o čemž se vám v naší metropoli může jen zdát. V současné době covidové dům s vlastní zahradou oceníte o to více.

Pokud narazíte na vhodný byt, dům, nebo stavební pozemek nacházející se přímo nebo nedaleko vlakové zastávky, je to rozhodně skvělá investice. Ceny takových nemovitostí do budoucna porostou. Podobně je to i s cenami pronájmů v okolí vlakového spojení do metropole. Jejich průměrný růst činil za poslední rok 10%, ale v nejatraktivnějších lokalitách se ceny zvyšovaly až o pětinu.

Pokud porovnáme ceny bytů vzhledem k době strávené cestováním do metropole, vyplatí se nejvíce dojíždět z Čelákovic a Kralup nad Vltavou. Ceny bytů jsou zde téměř poloviční a MHD jste v centru metropole za 35 minut.

Navíc se Praha a Středočeský kraj chystají v těchto oblastech poměrně masivně investovat. Tzv. plán na "Nové spojení II" neboli "metro S" je zaměřený na přesunutí městských a příměstských vlaků pod zem a jejich další propojení s metrem. V tomto projektu budoucnosti se počítá s centrální stanicí Opera v blízkosti Hlavního nádraží a s tunely vedoucími ze Smíchova do Karlína a z Nuslí na Bubny. Vysokorychlostní vlaky by přitom jezdily po povrchu.

Jednoduše řečeno, není proč čekat. Výhod bydlení za Prahou je tolik, že by byl hřích tuto alternativu opomíjet. A jak již bylo řečeno, i zde se bude situace rapidně vyvíjet. 


Ceny bytů po rekonstrukci o rozloze 80 v daném městě x dojezdový čas do metropole vlakem:


Čelákovice - 26min. na Hlavní nádraží - 3.670.000 Kč
Kralupy nad Vltavou - 30min. na Hlavní nádraží - 3.700.000 Kč
Kolín - 36min. na Hlavní nádraží - 3.060.000 Kč
Nymburk - 47min. na Hlavní nádraží - 3.040.000 Kč
Kutná Hora - 50min. na Hlavní nádraží - 2.860.000 Kč
Zdroj tabulka: www.valuo.cz 


Ceny bytů po rekonstrukci o rozloze 80 v daném městě x dojezdový čas do metropole autobusem:


Roudnice nad Labem - 35min. na Nádraží Holešovice - 2.580.000 Kč
Neratovice - 20min. na Ládví - 3.460.000 Kč
Slaný - 30min. na Nádraží Veleslavín - 3.320.000 Kč
Mělník - 35min. na Ládví - 3.410.000 Kč
Beroun - 26min. na Nové Butovice - 3.930.000 Kč
Brandýs nad Labem - 16min. na Černý Most - 3.920.000 Kč
Říčany - 18min. na Háje - 4.790.000 Kč
Poděbrady - 40min. na Černý Most - 4.000.000 Kč
Zdroj tabulka : www.valuo.cz