Déčko přichází a s ním rostoucí ceny bytů

07.06.2021

Kdo jste někdy jel autobusem z Kačerova směrem na Thomayerovu nemocnici a dál na sídliště Krč, musíte potvrdit, že zvláště ve špičce je to zážitek blížící se hororovému filmu. Autobusy se tu míhají před očima ve vražedném tempu. Vždyť podle Dopravního podniku města Prahy ze zastávky Nemocnice Krč odjíždí autobusy v ranní špičce v intervalu 25,5 vteřiny! Tato neutěšená dopravní situace dlouhou dobu ovlivňuje kvalitu bydlení v této části metropole. Ale to vše změní metro D.

Čekání na spásu jménem Metro D

O výstavbě linky metra D, která by kriticky špatnou situaci v jihovýchodní části metropole vyřešila, se mluví již dlouho. Ale přednost před ní dostalo prodloužení metra A. Teď se již metru D a hlavně občanům Prahy, blýská na lepší časy. Původní termín zahájení výstavby prvního července 2020 byl posunut o rok. V optimistické variantě se začne stavět toto léto, v pesimistické letošní podzim. Stavba by měla trvat sedm a půl roku, což znamená, že bychom metrem D měli začít jezdit někdy během roku 2028.

Masivní výstavba kolem nových stanic

Linka metra D povede z Náměstí Míru přes Náměstí bratří Synků, Pražského povstání, Olbrachtovu, Nádraží Krč, Thomayerovu nemocnici až do Písnice. Celkem 10 stanic na trase dlouhé 10,6 kilometru. Nová linka otevře přístup do dosud nezastavěné části města. Z nevyužitých pozemků se rázem stanou lukrativní parcely. Již teď se připravují u nových stanic Metra D nové bytové projekty, které budou mnohde zahrnovat až osmi podlažní domy.

Ceny bytů na Déčku

Ještě se ani nekoplo, ale okolo metra D se již rojí otázky. Jedna z nich se týká i cen bytů okolo nově vzniklých stanic. Už teď je jasné, že ceny nemovitostí v jejich blízkosti půjdou oproti těm současným nahoru. Ale o kolik?

Pravda je taková, že zdaleka nejvíce tlačí ceny bytů vzhůru jejich dobrá dopravní dostupnost. V Praze je jednoduše o byty v blízkosti metra větší zájem. Velice často stojí o poznání více než nemovitosti, k nimž musíte dojet autobusem nebo tramvají.

Prázdné školky pro děti a spousta obchodů, zeleň, čerstvý vzduch. Podle těchto kritérií si lidé v současnosti nejvíce vybírají byty. Zároveň se podle nich z části určuje cena za byt. Vypadá to, že nemovitosti na "Déčku" budou tohle všechno splňovat a čtvrti jako Libuš nebo Písnice se zařadí po bok Nových Butovic nebo Strašnic.

Raději dřív než později

Vše odpovídá tomu, že okolo (snad již brzy realizované) trasy metra D nás čeká poměrně masivní zdražování, které se bude jednat všech nabízených bytů. Je prakticky jedno, jestli půjde o byt v novém bytovém komplexu, byt v paneláku a nebo byt ve staré zástavbě. Déčko zdraží veškeré nemovitosti v blízkosti nových stanic a měli by s tím počítat ti, kdo chtějí prodávat i ti, kdo chtějí kupovat.