Koronakrize, aneb 5 rad, jak se chovat během této doby.

13.05.2020

Koronavirová krize pořádně zatřásla trhem s nemovitostmi. Všechno je jinak než dřív a běžný člověk nemá šanci se vyznat v turbulentním realitním světě.

Proto se s vámi chci podělit o pět rad, které by vám měly pomoci se lépe orientovat.

1: Pořiďte si chalupu nebo chatu, dokud to jde
Už před krizí byly chalupy a chaty v popředí zájmu kupujících a jejich prodej se realizoval velice snadno. Teď v koronavirové krizi je to ještě umocněno. Lidé, kteří bydlí v činžácích a panelácích mají enormní zájem na tom, aby mohli trávit volný čas na čerstvém vzduchu, relaxem i zahradničením. A pokud možno blízko svého bydlení.

U klasického zahradničení probíhá výměna generací. Starší mnohdy odcházejí, ale jejich místo zabírají mladší, kteří si můžou dovolit platit zvyšující se ceny chatiček i nájmů za pozemek.

U chalup se bude zájem o ně jen zvyšovat. Díky avizovanému omezení cestování na dovolenou do zahraničí bude jejich role naprosto zásadní.

2: Nejezděte na mrtvém koni Airbnb
Byl to zlatý důl pro všechny majitele bytů v turisticky atraktivních oblastech. Začátkem roku bylo například v hlavním městě přes 13 tisíc nabídek krátkodobých pronájmů. A tento byznys ještě nedávno rostl. Teď je tomu všemu konec. Vycházejí z toho dvě rady.

U svého bytu, který chcete pronajímat, vsaďte na dlouhodobý pronájem. V souvislosti se stále nejasnou situací se vyplatí sázet na jistotu.

Druhá rada se týká pronájmů. Dejte si pozor, na jakou dobu je byt nabízen. Pokud je to na dobu určitou, např. na 3 měsíce, podívejte se jinde. Takový majitel hledá co nejvyšší zhodnocení bytu a vy pro něj budete jen přestupní stanicí k větším výdělkům.

Suma sumárum, Airbnb je jako pověstná jízda na mrtvém koni. Jediná možnost je z něj sesednout a osedlat jiného oře.

3: Byt zkuste prodat teď a na nic nečekejte
Právě teď se nacházíme v době, kdy se ceny bytů drží na své původní úrovni. Nikdo ale opět neví, jak to půjde dál. Obecně se čeká pokles cen. Než k němu ale dojde, je tu prostor svůj byt prodat. Nebudete to ale lehké, protože konkurence prodávajících je velká. Proto je velice důležité vsadit na správnou marketingovou strategii. Bez ní půjde prodej velice ztuha.

Prodávat byt svépomocí už téměř nebude možné. Až do poklesu nabídkových cen nebudou mít prodejci šanci sami úspěšně dotáhnout prodej do konce, jelikož situace na trhu, tedy silný pokles poptávky při setrvalé nabídce, to už neumožní. Teď je rozhodně čas vsadit na profesionála.

4: S koupí počkejte
Je v tom paradox radit kupujícím, aby prodávali a kupcům, aby vyčkávali. Ovšem ne každý se těmito radami bude řídit.

Důvodů proč s koupí nemovitosti počkat, je několik.

Za prvé, mnoho lidí v těchto dnech vůbec nemá chuť řešit prodej své nemovitosti a i proto je jejich nabídka omezená. Prohlídky sice nyní již probíhají, je jich ale méně, než před koronakrizí. S uvolněním nouzového stavu se postupně situace dostane do normálu. 

Trh by nyní mělo rozpohybovat vládou schválené zrušení daně z nabytí, ale toto zrušení daně bude "vykompenzováno" také zrušením jedné z daňových úlev, a to odpočtu z úroků u hypoték.

5: Nechte předražené byty zlevnit

Předražené byty s cenou vyšší než 120 tisíc korun za metr čtvereční, které nemají vlastnosti luxusních bytů, zůstanou dlouhodobě neprodejné.

Tady je prostor ke zlevnění a vyplatí se počkat, takže pokud máte vyhlédnutý takový byt, do jeho koupě se nežeňte. Vyplatí se vám to.

Na závěr tedy doporučení. Pokud chcete prodat svoji nemovitost, na nic nečekejte, právě nyní je nejvhodnější doba!