Cesta do chytrého města

13.01.2022

Viděli jste film "Cesta z města"? Hlavní hrdina v něm čelí stresu a chaosu, který doprovází život ve městě. Vyřeší to tak, že z města uteče. Tento, ale i další filmy poukázaly na problémy měst, s nimiž se musí každodenně vyrovnávat jeho obyvatelé. Urbanisté, architekti a developeři proto přišli s konceptem "Smart Cities", které nabízí svým obyvatelům servis na každém kroku, a přitom fungují ekologicky a na svůj provoz si generují nemalou část energie samy z obnovitelných zdrojů.

Smart City není sci-fi

Ale pokud si myslíte, že smart city je futuristický koncept města a létají v něm vznášedla a na ulicích potkáváte roboty, tak primárně to o tom rozhodně (zatím) není. Na první pohled se smart city totiž vůbec nemusí lišit od běžného města. Život v něm by ale měl být zdravější a příjemnější, a to díky digitálním, informačním a komunikačním technologiím.

Singapore i Písek jsou smart

Koncept smart city je nyní ve světě skloňovaný ve všech pádech. Dá se říci, že je IN. Asi nejvíc "smart" na světě vychází podle různých kritérií Singapore. V širší špičce pak jsou města jako Oslo, Kodaň, Amsterdam, Dubai nebo Barcelona. V České Republice je průkopníkem konceptu smart city Písek. Po něm přišly Praha, Brno, Pardubice nebo také Hrušovany nad Jevišovkou. Jak vidíte, na první pohled se smart city nemusí vůbec lišit od běžného města. Život v něm je ale díky digitálním, informačním a komunikačním technologiím zdravější a příjemnější.

Jak se žije ve smart city

Jak může například vypadat vaše cesta do práce ve smart city? Když ráno vyjdete na ulici, můžete se zhluboka nadechnout (a ne jen zalapat po dechu v oblacích kouře vypouštěných náklaďáky) díky čidlům umístěným na ulicích, které neustále monitorují čistotu vzduchu. Na cestě autem už nemusíte trávit drahocenný čas v kolonách. To vám zajistí inteligentní systémy řízení dopravy a chytrá světelná signalizace, díky níž je doprava v ranní a odpolední špičce plynulá a rychlá.

Chytré bydlení v chytrém městě

Ve smart city by měly být smart i jednotlivé domy. K tomu pomáhá tzv. internet věcí, s nímž můžete řešit pomocí aplikace ve svém mobilu spoustu věcí včas a efektivně. Nastavíte si dálkové odečítání vody, ale můžete i reagovat na havárii spojenou s využíváním vody ve vaší domácnosti. Stejně tak to zvládnete i s odečtem elektřiny. Také si pohodlně a odkudkoliv nastavíte teplotu ve vaší lednici. Jednoduše, celý váš dům můžete spravovat odkudkoliv a kdykoliv pomocí svého mobilu.

Když se stěhovat, tak chytře

Pokud se budete někdy chtít přestěhovat do jiného města, přidejte si do vašich kritérií i to, jestli je "smart". Budoucnost totiž jednoznačně patří tomuto konceptu, který se neustále bude vyvíjet a budou přicházet nová vylepšení. Bydlení v chytrém městě je jednoznačně chytrou volbou pro vaší budoucnost.

Více na toto téma si můžete přečíst zde: 

1) https://www.exportmag.cz/mezinarodni-obchod/cesi-vybavi-mesta-budoucnosti-chytrymi-stromy-nebo-multifunkcnimi-lavickami/

2) https://www.e15.cz/byznys/e15-a-byznys/chytra-mesta-zacnou-vytvaret-digitalni-dvojcata-rika-expert-na-5g-miroslav-svitek-1380182

Tématu bydlení budoucnosti se bude věnovat i můj další článek, který pro vás připravuji. Těšit se můžete na ekologická města, které jsou více vzdálenější naší budoucnosti, než smart cities.